Tetanos Nedir Ve Belirtileri Nelerdir?
Sağlık

Tetanos Nedir Ve Belirtileri Nelerdir?

Tetanos Nedir?

Pek çok ölümcül hastalıklardan biri olan tetanos nedir? Klostridium tetani denilen bakterinin oluşturduğu zehrin açık yaradan vücuda girmesi sonucu oluşan ve genellikle ölüm ile sonuçlanan tetanos enfeksiyon el hastalıklardan biridir. Zehir vücutta etkisini göstermeye başladığında kasılmalar, nöbetler ve vücutta katılaşmalar oluşur. Bu belirtiler de zaten tetanosun en temel karakteristik özellikleridir. Hastalığa sebep olan bakteri bazı insanlarda ve hayvanlarda dışkı içinde ya da bağırsakta veya toprakta bulunabilmektedir. Bütün yaralanmalar sonucunda bakteri yaraya bulaşarak vücuda nüfuz edebilir ve tetanos hastalığına yol açabilir. Bu nedenle büyük küçük bütün yaralanmalarda dikkat etmek son derece önemlidir.

Tetanos Nasıl Bulaşır?

Genel olarak çocuklarda gelişen bu hastalık özellikle de kırsal kesimlerde uygunsuz şartlarda ve bilgisiz kişilerce yapılan doğum olaylarında göbek bağının steril olmayan jilet veya başka aletlerle kesilmesi sonucu bebeğe bulaşabilir. Bu kullanılan kesici aletler tetanos grubu mikrop içeriyorsa, Bu mikrop kordon aracılığı bebeğe geçebilir ve hastalanan bebek birkaç gün içinde de ölür. Diğer bulaşma sebepleri ise yanıklar, diken ya da kesici aletlerin batması, temiz olmayan iğneler, çeşitli nedenlerle gerçekleşen yaralanmalar, düşme ve kanamalardır. Bunların sonucunda tetanos bakterisi açık yaralardan içeri sızarak yine hastalığa sebep olmaktadır.

Tetanos Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

 Hastalığa neden olan bakterinin klostridium tetani denilen bir bakteri çeşidi olduğundan bahsetmiştik. Bu bakterinin protein yapısında ‘tetanospazmin’ adı verilen bir zehir bulunur. Bu zehir vücuda girdiğinde sinir lifleri ya da kan yoluyla taşınarak merkezi sinir sistemine ulaşır. Bu zehir kasların kasılma oranları belirleyen sinir sisteminin bölümlerinde bozukluklara yol açarken aynı zamanda ışık, ses ve dokunma gibi dışarı kaynaklı gelen uyarıcıların sinir sistemine şiddetli bir şekilde gelmesine sebep olur. Bu sebeple vücut kaslarında da anormal kasılmalar ve gevşemeler ve daha ağır durumlarda ise gevşemeyen kasılma nöbetleri oluşur. Bu nöbetler sonucu hasta kaskatı kesilir ve hareketsiz kalır. Zehir sinir sistemi hücrelerine bağlanarak bütün bunlara sebep olur. Bu etkiler eğer hasta yaşamayı başarırsa geçicidir ve bir süre sonra geçer. Hastalığın iki ile elli altı gün arasında değişen kuluçka süresi; bu olayı gerçekleştiği vakaların yüzde sekseninde yaklaşık on dört gün sürer. Kuluçka süresi beş günden az ise bu durumlarda yaşama şansı yoktur, hastalık ölümle sonuçlanır.

Tetanos Hastalığının Nedenleri Nelerdir?
Tetanos Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

 

Tetanos Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Yutmada zorluk, ağzı açma kapamada zorluk, kolay uyarılma, yüz kaslarının gevşe yememesi sonucunda beliren acı gülümsemeler, gerginlik, kasıntılar, çeneyi açma kapamada zorluk ağrı ve sertlik, baş ağrısı başlıca görülen belirtilerdir. Özellikle de gırtlak ve solunum yollarındaki kasların kasılıp gevşe yememesi sonucunda boğulmalar görülebilmektedir. Aynı zamanda bu durum solunum durmasına da sebep olur ve bu durum da beyne oksijenin gitmemesine sebep olduğundan beyinde büyük çaplı hasar meydana gelir veya beyin tamamen ölür. Bu hastalıkta ölüme sebep olan genel sebepler solunum durması ya da beyin ölümünün gerçekleşmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir